Press Release on Egypt and Syria

26 Ağustos 2013 at 09:55

admin

0

misirda_darbe_halka_atesIn recent weeks, the Middle East witnessed major breaches of fundamental human rights and became the stage for violent military interventions, crackdowns on civilian protests and attacks with chemical weapons. The cradle of civilization based in today’s Middle East and North Africa is stil struggling to get rid of the visible and ideational remnants of colonialism and the Cold War.

Despite the glimmer of hope given to the Islamic world and humanity with the so called “Arab Awakening”, winds of sorrow and tragedy have been blowing again in Egypt and Syria. In Egypt, a democratically elected government led by President Muhammed Mursi was forcefully ousted from power by the army which was clearly a military coup. In the following days, the Egyptian army started a harsh and illegal crackdown that caused the lives of thousands of innocent civilians including women and children. The Islamic world was divided regarding the right kind of reaction that should be given to the military coup and the massacre that followed it; while the international community avoided even using the term “coup” to describe the intervention into the democratic process. Just a few days later, chemical weapons were used in Syria near Damascus against innocent civilians and thousands of people lost their lives in an incident which clearly constituted a case of crime against humanity.

As IWFA we would like to invite the Islamic world to take a United stance against the humanitarian calamities going on in Egypt and Syria. We also call on the international community to take urgent and decisive measures to stop ongoing crimes against humanity in these countries and restore peace and stability in the region.

The events in recent weeks opened deep scars in the conscience of humanity and these scars could only be cured if justice is applied to those responsible of committing these herrendous crimes in Egypt and Syria. Restore justice before it’s too late…

International Women and Family Association / IWFA

https://twitter.com/iwfanetwork

MISIR VE SURİYE İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

Ortadoğu son birkaç haftada önemli insan hakları ihlâllerine tanık oldu ve askeri müdahaleler, sivil protestolara yönelik bastırma harekâtları ve kimyasal silahlarla gerçekleştirilen saldırıların sahnesi haline geldi. Günümüz Ortadoğu ve Kuzey Afrika’sında yerleşik bulunan medeniyet havzası hâlâ sömürgecilik ile Soğuk Savaş döneminin görülebilir ve fikir düzeyindeki kalıntılarından kurtulmaya çalışıyor.
Kamuoyunda adlandırıldığı üzere “Arap Uyanışı”nın İslam dünyasına ve insanlığa verdiği umut ışığına rağmen, acı ve trajedi rüzgârları Mısır ve Suriye’de yeniden esmeye başladı. Mısır’da, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin liderlik ettiği demokratik olarak seçilmiş hükümet, ordu tarafından güç kullanılarak devrildi ki bu, açıkça bir askeri darbe idi. Bunu izleyen günlerde ise Mısır ordusu, aralarında kadınlar ile çocukların da bulunduğu binlerce masum sivilin hayatını kaybetmesine neden olan şiddetli ve yasadışı bir bastırma harekâtı başlattı. Bir yanda uluslararası kamuoyu “darbe” terimini bile kullanmaktan kaçınırken, diğer yanda ise İslâm dünyası, askeri darbe ve onu takip eden katliam karşısında gösterilmesi gereken doğru tepkinin ne olduğu konusunda görüş ayrılığı içine düştü. Bütün bunlardan sadece birkaç gün sonra ise Suriye’de Şam yakınlarında masum sivillere karşı kimyasal silah kullanıldı ve binlerce insan, bariz bir şekilde insanlığa karşı işlenmiş bir suç oluşturan bu olayda yaşamını yitirdi.
IWFA olarak biz, İslâm dünyasına, Mısır ve Suriye’de devam etmekte olan insani felaketlere karşı “birlik içinde” bir tavır alma çağrısında bulunuyoruz. Ayrıca uluslararası kamuoyunu da bu ülkelerde sürmekte olan insanlığa karşı suçları durdurmak için acil ve sonuç alıcı önlemler almaya ve bölgede barış ve huzur ortamını yeniden tesis etmeye davet ediyoruz.

Bölgede son haftalarda yaşanan olaylar, insanlığın vicdanında derin yaralar açtı ve bu yaralar sadece, Mısır ve Suriye’de söz konusu korkunç suçları işleyenler adalet önüne çıkarılırsa tedavi edilebilir. Adaleti yeniden sağlayın, çok geç olmadan…

Uluslararası Kadın ve Aile Derneği (UKADER)

 

Picture Source: http://www.sesonline.net/php/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir